Zanim kupisz

Co oznacza termin klasa terapeutyczna olejku eterycznego?

Wśród olejków eterycznych występuje podział w zakresie jakości i ceny. Bardzo podobnie jest w wypadku chemicznych leków. Zarówno oryginalny lek, jak  i tzw. generyk (zamiennik) mają tę samą substancję czynną, ale nawet początkujący farmaceuta wie, że  zamiennik nie jest tak skuteczny jak oryginalny lek, ale za to jest o wiele tańszy.  

W wypadku olejków eterycznych jakość  jest to niezwykle istotna. Żeby uzyskać olejek, którego działanie spełni oczekiwania klienta muszą być spełnione określone warunki. Olejki o najwyższej klasie jakościowej i największej mocy terapeutycznego działania tzw. OLEJKI KLASY TERAPEUTYCZNEJ muszą spełniać wszystkie poniżej wymienione wymogi:

.

.


.


1. Nie mogą zawierać żadnych sztucznych składników w tym syntetycznych olejków o tej samej nucie zapachowej. Produkcja syntetycznych olejków zapachowych jest już nagminna, a takie olejki są bardzo tanie.

2. Nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących pochodzić z uprawy np. środki ochrony roślin. Przed nadaniem terapeutycznego certyfikatu olejki sprawdzane są w chromatografie, urządzeniu badawczym wykazującym wszystkie składniki  znajdujące się w badanej substancji.

3. Muszą zawierać olejek wyłącznie z jednego gatunku rośliny, bez dodatków olejków pochodzących z rośliny o tej samej nazwie botanicznej lecz pochodzącej z upraw w innych częściach świata.

4. Zbiór rośliny musi być dokonywany w ściśle określonym czasie. Chodzi tu na przykład o porę dnia – często jeszcze o zmroku.
Optymalny czas zbioru dotyczy również owoców cytrusowych. Inny olejek uzyskuje się, kiedy dojrzałe zrywane są z drzewa, a znacznie gorszej jakości olejek ekstrahuje się z owoców, które opadły z drzewa.

5. Musi być przestrzegana  ilość godzin od chwili zbioru rośliny/owoców do czasu poddania ich procesowi produkcji.

6. Olejek musi być ekstrahowany tylko z określonej części rośliny.

7. Do produkcji olejku wybrana została najlepsza metoda (destylacja parą, metoda wyciągów tłuszczowych lub ekstrakcji rozpuszczalnikowej).

8. W procesie produkcji muszą zostać spełnione określone wymogi technologiczne (odpowiednia temperatura, ciśnienie itd.).

9. Uprawa surowca znajduje się w najlepszym dla danej rośliny klimacie (wysokość nad poziomem morza, klimat, nasłonecznienie, ilość opadów).
>

Chcąc uzyskać olejek eteryczny o terapeutycznym działaniu wszystkie powyższe wymogi muszą zostać spełnione. Jakiekolwiek zanieczyszczenie olejku zarówno substancjami chemicznymi jak również dodanie olejku z innej rośliny o tej samej nazwie znacząco obniży możliwości działania olejku.

Prawodawstwo światowe dopuszcza oznaczenie na opakowaniu „czysty”, jeśli olejek nie zawiera wypełniaczy. Nie musi on jednak zawierać naturalnych olejków eterycznych.

Oznaczenie „naturalny” odnosi się do olejku pozbawionego zanieczyszczeń, ale wcale to nie oznacza, że posiada właściwości lecznicze lub właściwą moc terapeutyczną.